ATATÜRK VE YALOVA

Mustafa Kemal Atatürk, ilk kez 1927 tarihinde daha sonra ise İstanbul'dan Ertuğrul yatı ile 19 Ağustos 1929 tarihinde Yalova'ya gelmiştir.

Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Yalova'ya ayak bastığı günden beri burası Büyük Önder' in kenti olmaya layık bir görünüm içerisine girdi.

Atatürk Yalova kaplıcaları ile çok yakından ilgilenmiş Dolmabahçe Sarayı'ndan Yalova'ya sürekli gelip gitmiştir. Yalova kaplıcalarının imarı ve burada modern hamamlar yapılması konusunda ilgililere direktifler vermiştir.

Bundan sonra Atatürk çeşitli tarihlerde defalarca Yalova'ya gelmiş ve burada almış olduğu önemli kararlar içerisinde en önemlisi çok partili sisteme geçiş ve yerli malların kullanımı ile ilgili olanlardır.

  • 1 Ağustos 1931’de Newyork’ tan hareket ederek hiç inmeksizin İstanbul’a gelen R. Boardman ve J. Polanda adlı iki Amerikalı havacıyı kabulü.
  • 26 Ağustos 1933 tarihinde İş Bankası heyetini kabulü.
  • 22 Ocak 1938’de yeni açılan Termal Oteli’nin ilk konuğu oldu ve 9 gün süre ile Yalova’da kaldı.

YALOVA’DA ATATÜRK’TEN İZLER

TERMAL ATATÜRK KÖŞKÜ

1928 Yılında Deniz yolları idaresince yaptırılmış olan köşk iki katlıdır. İki ay gibi kısa bir sürede yaptırılan köşk bugün müze olarak halka açılmıştır.

BALTACI ÇİFTLİĞİ KÖŞKÜ

Kaplıcalar yolu üzerindeki bu yapı iki katlıdır. Atatürk Yalova gezileri sırasında bu köşkte sık sık misafir olmuştur. 1981 yılında yeniden restore edilen bina müze olarak korunmakta olup yönetim yeni binaya aktarılmıştır. 

MİLLET ÇİFTLİĞİ

1929 yılında yapılan köşk, dörtgen planlı küçük bir yapıdır. Köşkün yapılışı sırasında ikinci kata sıra gelince batıda bulunan ağacın kesileceğini gören Atatürk yapının temelini biraz doğuya alarak binayı kaydırmış ve ağacın kesilmesini engellemiştir. Bu nedenle Yürüyen köşk olarak anılmaktadır. Özellikle Mustafa Kemal'in kendi elleriyle kurup daha sonra millete bağışladığı çiftlikler (Baltacı ve Millet Çiftlikleri) şimdiki Devlet Üretme Çiftliği ile Araştırma Enstitüsü bugün bölgede en yeni tekniklerle bağ bahçe ürünlerinin yeni türlerinde başarılı üretim yapmakta, çeşitli hayvansal ürünleri sağlıklı bir biçimde Yalova ve çevresine sunmaktadır.

YALOVA TERMAL OTELİNDEKİ ODA

Kaplıcaların Turban' a devrinden sonra teknik açıdan tehlikeli olarak görülerek yıkılan Termal Otelinde bulunan odaya özel bir asansörle çıkılmakta idi.

ATATÜRK YALOVA'YA HER GÜN VAPUR İŞLETMESİNİ İSTİYOR VE BAŞLATIYOR 

İstanbul'dan Yalova'ya haftada dört gün işletmesi yerine her gün vapur işletmesini emretmiştir. Marmara Vapuru saat 15.00'de Yalova önüne demirlenmiş, Atatürk vapura yanaşan Sakarya metörine binerek karaya çıkmıştır. Yine Atatürk'ün emriyle onartılan Yalova Kaplıcaları Termal bugün Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en ilginç SAĞLIK ŞİFA VE DİNLENME merkezi biçimine dönüşmüştür. Bu merkezin her taşında ATATÜRK' ün anısını görmek mümkündür. 

ATATÜRK'ÜN YALOVA İLE İLGİLİ SÖZLERİ

"YALOVA BENİM KENTİMDİR"

  "BURASI GELECEĞİN SU ŞEHRİ OLACAKTIR" 

 
Tasarim YEMLIS