SUBAŞI BELDESİ'NİN TARİHÇESİ

Subaşı Beldesi, 1992 yılına kadar Kocaeli İli Karamürsel İlçesine bağlı bir köy iken 1990 nüfus sayımında nüfusu 2034 olarak sayılması üzerine 1992 yılında Subaşı Belediyesi kurulmuştur. 1995 yılında Yalova il olunca Bakanlar Kurulu Kararı ile Yalova İli Altınova İlçesi'ne bağlı Subaşı Beldesi olmuştur.
Konumu: Belde Samanlı Dağlarının eteklerinde olup,sınırları Marmara Denizi'ne kadar iner.Yalova-Kocaeli karayolu üzerindedir.Yaklaşık yüzölçümü 8.000 hektar olan beldenin komşuları, kuzeydoğuda Hersek ve Altınova,Güneyde Geyikdere ve batıda Çavuşçiftliği'dir.
Tarihçesi ve adı: Subaşı Beldesi 1930-1935 yılları arasında Bulgaristan ve Romanya'dan Ulu Önder Atatürk'ün yaptığı antlaşmalarla serbest olarak Türkiye'ye göç eden Türkler tafarından kurulmuştur. Göç ettiklerinde Marmara Bölgesi'nin çeşitli yerlerinde ikamet ederken, daha sonra köyün bulunduğu yerde toplanarak Subaşı Köyü'nün kurulmasına neden olmuşlardır.1950, 1976, 1989 yılında yine Bulgaristan'dan gelen göçmenler bu köye yerleşmişlerdir. 1992 yılında nüfusun artması sebebiyle belde olmuştur. Subaşı Köyü arazisi Melek Hanım adında bir kadına ait iken devlet tarafından alınarak köy halkına tahsis edilmiş ve iskan yolu ile bu köy kurulmuştur. İlk kurulduğu yıllarda arazi bataklık olduğundan sıtma hastalığı pek çok vatandaşın ölümüne sebep olmuştur. Daha sonra batklık arazi kurutulmuş, Yalova'dan gelen Mustafa Bey tarafından devamlı ilaçlanarak ve halka ilaç dağıtılarak hastalık önlenmiştir. "Subaşı" adı Osmanlılar zamanından kalmıştır. "Subaşı" adını Osmalılar döneminde zaman zaman köyün bulunduğu yerde konaklayan "Subaşı"lardan almıştır. Başka bir söylenceye göre Osmanlılar zamanında Bağdat Yolu köyün doğusundan geçermiş. Yolu bekleyenlere Subaşı denirmiş. Bu subaşılar bugünkü beldenin bulunduğu yerde otururlarmış. Zamanla bu bekçiler kendileri soygun yapmaya başlamışlar. Bu sebeple köy yıkılarak köy halkı Kütahya yöresine sürgün edilmiş. Bugünkü köy kurulurken eskiden kalma bir hamam yıkıntısı ve orta yerinde bir su kuyusu bulunmuştur.Evlerin yapımı sırasında çeşitli mezarlar ortaya çıkmıştır.Zeytinlik mevkiinde ve eski köprünün güneyinde de mezarlık bulunmuştur..Yıllarca boş kalan bu yerlere göçmen olarak gelen şimdiki halk yerleştirilmiştir. Köyün adı bu güne kadar hiç değişmemiştir.
Coğrafi yapı: Yalova- Kocaeli yolunun güneyinde,Yalakdere Vadisi'nin solunda tepelik bir alanın yamaçlarında kurulmuştur.Beldenin etrafı doğal çalılık olmakla beraber, diğer arazilerinin çoğu tarım alanıdır.
Nüfus: Belde nüfusu 2000 yılı sayımına göre 2.737 olarak tespit edilmiştir. 1997 sayımında 2.020 olan belde nüfusu son üç yılda %35.50 artmıştır.
Ekonomi: Belde halkı köyün kuruluşundan beri geçimini sulu tarımla sağlamaktadır.Eskiden tahıl ve hububat ekilmekte iken 1952 yılından beri meyveciliğe başlanmıştır.Bu gün tüm araziler meyve bahçeleri ile doldurulmuştur.Hızlı bir gelişme gösteren meyvecilik modern tarım araçları ile yapılmaktadır.Elma, erik, şeftali, kiraz, vişne, ayva, armut, incir, gibi meyveler yanında 1990 yılından itibaren kivi yetiştiriciliği, sebze seracılığı ve çiçekçilik yaygın halde devam etmektedir. Yetiştirilen ürünler İstanbul halinde pazarlanmaktadır.
Ulaşım: Belde Yalova-Kocaeli karayolu üzerinde olup, Subaşı-Karamürsel arasında işleyen halk otobüsleri ile ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Subaşı -Yalova arasında belediye otobüsü, halk otobüsü ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Yollar asfalt, parke ve stabilizedir. Belde Yalova'ya 21 km., Altınova'ya 3 km., Karamürsel'e 15 km. mesafededir.
Eğitim: Beldede bulunan 18 derslikli Subaşı İlköğretim Okulu'nda bir anasınıfı, bir bilgi teknolojileri sınıfı, bir fen laboratuarı, bir kitaplık, bir televizyon- video-tepegöz salonu, bir çok amaçlı tiyatro salonu, bir müzik odası, bir iş eğitimi sınıfı, bir de masa tenisi salonu, bir harita ve araç odası bulunmaktadır. 360 öğrencinin eğitim gördüğü okulda 15 öğretmen iki idareci ve iki hizmetli görev yapmaktadır. Beldede eğitime çok önem verilmektedir. Okur yazar oranı %100'dür.Yapılan tespitlere göre ilköğretimden mezun olan öğrencilerin %75'inin meslek liselerine, %25'i nin de üniversitelere öğrenci hazırlayan genel liselere devam ettiği görülmüştür.
Sağlık: Beldede 1993 yılından beri bir Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Subaşı Sağlık Ocağında iki pratisyen hekim, bir hemşire, iki ebe, bir sağlık memuru ve bir hizmetli olmak üzere yedi personel görev yapmaktadır. Sağlık ocağı belde ile beraber Geyikdere ve Çavuşçiftliği köylerine hizmet vermektedir.
Kültür: Beldede ilki 31 Temmuz 2000 yılında yapılan Subaşı Belediyesi Uluslar arası Folklor Şenliği düzenlenmeltedir. 1997 yılında kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Subaşı Şubesi çeşitli etkinliklerle sosyal ve kültürel yaşantıya renk katmaktadır.
Spor: Beldede 1963 yılında kurulan Subaşı Spor Kulübü faaliyet göstermektedir.Külup amatör kümede oynamaktadır. Kulüp tarafından her yıl masa tenisi turnuvası, futbol yaz okulu, 19 Mayıs aileler yürüyüşü ve futbol turnuvaları düzenlenmektedir.
Toplumsal yaşam: İşbiliği ve yardımlaşma beldenin toplumsal karkterinin belirgin özelliğidir. Beldede bir düğün salonu, bir park ve gezinti alanı bulunmaktadır. Belde halkı çevre illerdeki tiyatro, konser, şenlik ve sinemalra Subaşı Ç.Y.D.D. tarafından sık sık götürülmektedir.
Belediye: Subaşı Köyü'nde 1992 yılında belediye kurulmuştur Köyün belediye olmasıyla birlikte hizmet artmış; ekonomik, sosyal ve kültürel yapıda hızlı değişiklikler olmuştur. 1995 yılna kadar Kocaeli Karmürsel'e bağlı bir belde olan Subaşı; Yalova'nın il , Altınova'nın ilçe olması ile birlikte 1995 yılında Yalova İli Altınova İlçesi'nin bir beldesi olmuştur.

RESiMLER iÇiN TIKLAYINIZ

  

 

Tasarim YEMLIS