DEPREM VE YALOVA

17 Ağustos 1999 tarihinde Doğu Marmara bölgesinde meydana gelen Asrın Felaketi olarak nitelendirilen deprem, 1939 Erzincan depreminden sonra can kaybı açısından ülke tarihinin ikinci büyük afeti, uğranılan ekonomik kayıp açısından ise ülke tarihinin en büyük depremidir.

      Deprem psikolojisini ancak yaşayanlar bilir. Bu olayın tarifi yazımı çok zordur. 45 saniyede ilimizin yaşadığı olaylar yitirdiği hayaller, umutlar, şaşkın, vurgun yemiş insanlar. İlk geceyi sık sık takip eden artçı depremlerle sürekli yaşayan kadın ve çocukları düşünün. Çok zor durumda herkes gibi şokta olan personelimizi olayın mağdur görevlilerinin halini düşünün. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Belediyemiz bu büyük şoku kısa sürede atlatarak yaşadığı acıları yıkımları ve kayıpları bir kenara bırakarak bütün gücüyle bütün imkanlarıyla yardım ve kurtarma çalışmalarına katılmıştır.Mucize yoktur.Ama ön hazırlıklarla yapılacak çok şey vardır.İlimiz deprem öncesi ve sonrası ile ibretler derslerle dolu önemli bir olaydır.Bu büyük felaketten kazanılan tecrübe ile olası felaketlere karşı gerekli tedbirler alınmıştır.Belediye bünyesinde oluşturulan acil kurtarma ve kriz ekibi her an müdahaleye hazır durumdadır.

Deprem sonrasında gerek belediyenin çalışmaları gerek devletin, gerekse özel kurum ve kuruluşların yardımıyla Yalova kısa sürede toplamış depremin izlerini silmeye başlamıştır.Yalova'mıza destek veren kamu kurum kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, özel kuruluşlara ve tüm kişilere Yalovalılar adına gönülden şükranlarımızı sunuyoruz.Belediye olarak yaptığımız çalışmalarla tahrip olan altyapı tamamıyla yenilenmektedir.Tüm kentin zemin etütleri yaptırılmıştır.Alınan neticelere göre kentin yeni imar planları hazırlanmaktadır.

Yalova depremin şokunu atlatmış şimdi çağdaş bir kent olma yolunda süratli bir şekilde ilerlemektedir.

Depremde Yalova'nın gördüğü hasar aşağıda tablo halinde çıkarılmıştır.

ÖLÜ - YARALI
ÖLÜ 2.504
YARALI 4.529

İL GENELİNDE BİNA HASAR DURUMU
BİNA CİNSİ YIKIK VE AĞIR HASARLI ORTA HASARLI AZ HASARLI TOPLAM
KONUT 13.834 14.610 11.685 40.129
İŞYERİ 751 1.159 1.885 3.795


UNUTMADIK
UNUTMAYACAĞIZ
UNUTTURMAYACAĞIZ
Tasarim YEMLIS